Posted by on 7 lipca 2018

Leczenie skojarzone z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) i blokerami receptora angiotensyny (ARB) zmniejsza białkomocz; jednak jego bezpieczeństwo i wpływ na rozwój choroby nerek są niepewne. Metody
Dostarczono losartan (w dawce 100 mg na dobę) pacjentom z cukrzycą typu 2, stosunek albuminy do kreatyniny w moczu (z albuminą mierzoną w miligramach i kreatyninie w gramach) wynoszący co najmniej 300, a szacowana filtracja kłębuszkowa szybkość (GFR) 30,0 do 89,9 ml na minutę na 1,73 m2 powierzchni ciała, a następnie losowo przypisano je do otrzymywania lizynoprylu (w dawce 10 do 40 mg na dobę) lub placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym było pierwsze wystąpienie zmiany szacowanego GFR (spadek o . 30 ml na minutę na 1,73 m2, jeśli początkowo szacowany GFR był .60 ml na minutę na 1,73 m2 lub spadek o .50%, jeśli początkowo oszacowany GFR wynosił <60 ml na minutę na 1,73 m2), schyłkową niewydolność nerek (ESRD) lub zgon. Drugorzędowy punkt końcowy nerki był pierwszym wystąpieniem spadku szacowanego GFR lub ESRD. Skutki bezpieczeństwa obejmowały śmiertelność, hiperkaliemię i ostre uszkodzenie nerek.
Wyniki
Badanie zostało przerwane wcześniej ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa. Spośród 1448 losowo przydzielonych pacjentów z medianą obserwacji wynoszącą 2,2 roku, wystąpiło 152 pierwotne zdarzenie końcowe w grupie otrzymującej monoterapię, a 132 w grupie leczenia skojarzonego (współczynnik ryzyka w przypadku leczenia skojarzonego 0,88; przedział ufności 95% [CI ], 0,70 do 1,12, P = 0,30). Trend w kierunku korzyści z leczenia skojarzonego w odniesieniu do drugorzędowego punktu końcowego (współczynnik ryzyka, 0,78; 95% CI, 0,58 do 1,05; P = 0,10) zmniejszył się z czasem (P = 0,02 dla nieproporcjonalności). Nie odnotowano korzyści w odniesieniu do śmiertelności (współczynnik ryzyka zgonu, 1,04, 95% CI, 0,73 do 1,49, P = 0,75) lub zdarzenia sercowo-naczyniowe. Leczenie skojarzone zwiększało ryzyko hiperkaliemii (6,3 zdarzeń na 100 osobolat, vs. 2,6 zdarzeń na 100 osobolat z monoterapią; P <0,001) i ostrych uszkodzeń nerek (12,2 vs. 6,7 zdarzeń na 100 osobolat, P < 0,001).
Wnioski
Leczenie skojarzone z inhibitorem ACE i ARB wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych u pacjentów z nefropatią cukrzycową. (Finansowane przez Program Współpracy Studiów Biura ds. Badań i Rozwoju Departamentu Weteranów, numer VA NEPHRON-D ClinicalTrials.gov, NCT00555217.)
Wprowadzenie
Nefropatia cukrzycowa jest główną przyczyną schyłkowej niewydolności nerek (ESRD) w Stanach Zjednoczonych.1 Osoby z cukrzycą i białkomoczem są w grupie podwyższonego ryzyka progresji do ESRD.2 Blokada układu renina-angiotensyna zmniejsza progresję białokratorowej choroby nerek 3-5, a stopień zmniejszenia białkomoczu koreluje z rozmiarem, w jakim spowolnienie spadku filtracji kłębuszkowej (GFR) jest spowolnione.26. Biorąc pod uwagę te obserwacje, postawiono hipotezę, że interwencje, które jeszcze bardziej obniżają białkomocz, jeszcze bardziej zmniejszą ryzyko progresji.6 Leczenie skojarzone z inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) i antagonistą receptora angiotensyny II (ARB) powoduje większe zmniejszenie białkomoczu niż monoterapia z każdym rodzajem czynnika
[przypisy: dentysta olsztyn, stomatolog opole, implanty zębów Kraków ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta olsztyn implanty zębów Kraków stomatolog opole