Posted by on 19 kwietnia 2018

Wyższe ryzyko ostrego uszkodzenia nerek podczas leczenia skojarzonego było widoczne od momentu rozpoczęcia leczenia przez 42 miesiące obserwacji. Leczenie skojarzone nie zapewniało znaczącej korzyści w odniesieniu do pierwotnego punktu końcowego (progresja lub śmierć choroby nerek), śmiertelności lub choroby sercowo-naczyniowej. Ponieważ badanie zostało zatrzymane wcześnie z ułamkiem planowanych naliczonych zdarzeń, nie można definitywnie wykluczyć potencjalnej korzyści terapii skojarzonej. Punktowe oszacowanie wpływu na pierwotny punkt końcowy było mniejsze niż 1, chociaż oszacowany rozmiar efektu był mniejszy niż początkowo zakładano podczas próby. Obliczenia mocy warunkowej sugerują, że nawet gdyby badanie zostało ukończone zgodnie z planem, zaobserwowany wpływ na pierwotny punkt końcowy nie byłby znaczący. W przypadku drugorzędowego punktu końcowego obserwowano ogólny trend w kierunku niższego ryzyka w grupie leczenia skojarzonego niż w grupie monoterapii. Jednak nieproporcjonalny współczynnik ryzyka (P = 0,02 dla testu nieproporcjonalności) sugeruje zróżnicowany efekt leczenia (mniejsze ryzyko w przypadku leczenia skojarzonego niż w przypadku monoterapii po 24 miesiącach, ale podobne ryzyko występuje po 42 miesiącach). Ta zmiana może być artefaktalna, ponieważ stosunkowo niewielu pacjentów było zagrożonych w późniejszych punktach czasowych, pomimo znaczącej wartości P dla testu proporcjonalności.
Wyniki tego badania są zasadniczo zgodne z wynikami badania ONTARGET8,9 i testu Aliskiren w cukrzycy typu 2 z użyciem kardioreferencyjnych punktów końcowych (ALTITUDE), 14, które wykazały zwiększone szkody i brak korzyści sercowo-naczyniowych lub nerkowych przy zastosowaniu terapii skojarzonych, które blokują układ renina-angiotensyna . Monoterapia inhibitorami ACE lub ARB spowalnia progresję białokrwinkowej nefropatii cukrzycowej3-5, ale nie wykazano, aby spowalniała ona progresję niebiałczopochodnej choroby nerek.15 Postulowaliśmy, że całkowita blokada układu renina-angiotensyna z terapią skojarzoną może być skuteczniejsza niż monoterapia u pacjentów z białkomoczną chorobą nerek. W badaniu ONTARGET wystąpiło zwiększone ryzyko potrzeby dializy, podwojenia poziomu kreatyniny w surowicy lub śmierci w grupie leczenia skojarzonego, ze względu na zwiększone ryzyko ostrego uszkodzenia nerek wymagającego dializy.8 W tym badaniu nadmiar ryzyko nerkowe było największe u pacjentów bez albuminurii; u osób z jawną cukrzycową chorobą nerek współczynnik ryzyka w terapii skojarzonej wynosił nieco mniej niż 1,00.
Pacjenci w naszym badaniu reprezentują populację wysokiego ryzyka z resztkowym białkomoczem, pomimo użycia pełnej dawki ARB. Postawiliśmy hipotezę, że korzyści w spowalnianiu postępu choroby nerek przewyższają ryzyko wystąpienia hiperkaliemii i ostrego uszkodzenia nerek w związku z bardziej intensywną blokadą układu renina-angiotensyna
[więcej w: stomatolog zielona góra, Gabinet Stomatologiczny, program stomatologiczny ]

Powiązane tematy z artykułem: Gabinet Stomatologiczny program stomatologiczny stomatolog zielona góra

Posted by on 19 kwietnia 2018