Posted by on 1 sierpnia 2018

Opieka medyczna w 2012 roku jest nie do poznania w porównaniu z tym, co było w 1812 roku, a żaden XIX-wieczny lekarz nie byłby w domu w nowoczesnym szpitalu. Jednakże prawnik z XIX wieku byłby całkowicie w domu we współczesnej sali sądowej, podobnie jak dzisiejszy prawnik powrócił na początku XIX wieku. Chociaż niewolnictwo nadal było legalne, a kobiety nie miały jeszcze prawa do głosowania, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych był najwyższym sądem w kraju, a Konstytucja USA i Karta Praw byłyby znane, podobnie jak przyjąłby się jury i system common law. z Anglii. Rysunek 1. Rysunek 1. Wieloryb. Spór sądowy o nadużycia medyczne, w oczach wielu lekarzy, jest jak biały wieloryb w Moby-Dick Melville a (1851).
Rysunek 2. Rysunek 2. Portret doktora Waltera Channinga (William Franklin Draper, po Joseph Alexander Ames, 1946). Channing, profesor położnictwa i orzecznictwa medycznego oraz redaktor naczelny tego, co jest teraz New England Journal of Medicine od 1825 do 1835 roku, napisał i wykładał na temat relacji medycyny i prawa w swoim czasie; jego pisma pomagają nam dostrzec, jak pole rozwinęło się we współczesne prawo zdrowia. Portret dzięki uprzejmości Harvard Art Museums, Fogg Museum, Harvard University Portrait Collection; zdjęcie wykonane przez Wydział Obrazowania, Harvard College.
Lekarze i prawnicy niekoniecznie lepiej dogadywali się w 1812 r. Niż dzisiaj, głównie z powodu sporów sądowych dotyczących błędów w sztuce lekarskiej. Haker Melville, metaforyczne arcydzieło Massachusetts z 1851 roku, Moby-Dick, symbolizuje pogląd wielu lekarzy, że i teraz, że spór o błąd w sztuce lekarskiej to biały wieloryb: zły, wszechobecny i pozornie nieśmiertelny (Ryc. 1). Medycyna i prawo były jednak często postrzegane jako dwa główne zawody, a dla wiodących lekarzy w tym czasie, w tym Walter Channing (ryc. 2), redaktor naczelny od 1825 do 1835, co jest teraz New England Journal of Medicine, związek między medycyną i prawem miał duże znaczenie intelektualne i praktyczne
W ciągu ostatnich dwóch stuleci dyscyplina orzecznictwa medycznego – zastosowanie wiedzy medycznej do potrzeb wymiaru sprawiedliwości – została przemianowana na medycynę prawniczą (w tym naukę sądową), a zastosowanie prawa do medycyny rozszerzyło się z prawa medycznego na prawo zdrowia. Procedury prawne i sale sądowe niewiele się zmieniły, ale w ciągu ostatnich 200 lat nastąpiło niemal tyle samo zmian w stosowaniu prawa w medycynie, jak miało to miejsce w przypadku zmian w praktyce medycznej. Intymny związek prawa zdrowotnego z etyką lekarską również ma silny precedens. Oryginalny tytuł Thomasa Percivala z jego tekstu z 1803 r. Dotyczącego etyki lekarskiej, który został opisany jako najbardziej wpływowy traktat dotyczący etyki medycznej w ciągu ostatnich dwóch stuleci 2 był orzecznictwem medycznym.3 Ponad połowa tekstu Percivala odnosi się konkretnie do obowiązków zawodowych . . . które wymagają znajomości prawa. 3
Prawie poetycki tytuł naukowy Waltera Channinga był profesorem położnictwa i orzecznictwa lekarskiego. W swoich wykładach na ten ostatni temat na czym stał się Harvard Medical School, opierał się przede wszystkim na tekście Theodora Becka z 1823 r. Elementy orzecznictwa medycznego.1,4 Głównymi dziedzinami orzecznictwa medycznego na początku i po połowie XIX wieku była patologia sądowa (ustalenie przyczyny zgonu w sprawach karnych, szczególnie w przypadku podejrzenia zatrucia) oraz psychiatria sądowa (określenie na przykład, czy oskarżony był przyzwoity ; W momencie popełnienia przestępstwa)
[podobne: ziele brahmi, nowa lista leków refundowanych, fizjoterapia po niemiecku ]