Posted by on 23 maja 2018

Globalna skala, wzajemne powiązania i ekonomiczna intensywność współczesnej działalności człowieka są historycznie bezprecedensowe1, podobnie jak wiele wynikających z tego zmian środowiskowych i społecznych. Te globalne zmiany mają fundamentalny wpływ na wzorce zdrowia ludzkiego, międzynarodowej opieki zdrowotnej i publicznej służby zdrowia2. Stanowią one syndrom, a nie zbiór odrębnych zmian, odzwierciedlający wzajemnie powiązane presje, napięcia i napięcia wynikające z nadmiernie dużej światowej populacji, wszechobecny i coraz bardziej systematyczny wpływ na środowisko wielu działań gospodarczych, urbanizacji, rozprzestrzeniania się konsumpcjonizmu i pogłębiającej się przepaści między bogatymi i biednymi zarówno w obrębie jednego kraju, jak i pomiędzy krajami. W ostatnich dziesięcioleciach łączność międzynarodowa wzrosła na wielu frontach, w tym przepływ informacji, ruchy ludzi, wzorce handlowe, przepływ kapitału, systemy regulacyjne i dyfuzja kulturowa. Te wykładnicze wzrosty wskaźników demograficznych, ekonomicznych, handlowych i środowiskowych zostały oznaczone jako Wielka Akceleracja.3. Wyraźnie, wynikające stąd efekty środowiskowe obecnie zmieniają główne elementy systemu Ziemi. 4,5 Obecna geologiczna epoka nazywa się antropocenem ( następca epoki holocenu) 5,6 w uznaniu globalnej siły, jaką stał się Homo sapiens, wypychając lub zniekształcając wielkie naturalne systemy globalne Ziemi poza granice uznane za bezpieczne dla dalszego ludzkiego dobrostanu społecznego i biologicznego. bioróżnorodności, znacznie wzmocniony globalny obieg bioaktywnych związków azotu i wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne osiągnęły już poziomy, które najwyraźniej są niebezpieczne4.
Zmiany te stanowią fundamentalne zagrożenia dla dobrobytu i zdrowia ludzi. 7 Na przykład zaobserwowano pozytywną zależność między regionalnymi trendami klimatycznymi (wzrostem temperatury i spadającymi opadami) a karłowatością w dzieciństwie w Kenii od 1975 r., Co wskazuje, że jako prognozowane ocieplenie i wraz z wzrostem liczby ludności nadal dochodzi do zasychania, a utrata żywności i zdrowie żywieniowe ulegną pogorszeniu.8 Zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka często współdziałają ze środowiskowymi, demograficznymi i społecznymi czynnikami stresogennymi, które mają różny wpływ na regionalne plony żywności, żywienie i zdrowie. Ponadto, na obecnym poziomie globalnej spójności i współzależności, wpływ działalności człowieka na środowisko ma szerszy zasięg geograficzny, chociaż jego wpływ może być w pewnym stopniu zrównoważony przez skuteczniejsze globalne ostrzeżenia i szybszą dystrybucję pomocy żywnościowej. Ekstremalne upały i pożary w zachodniej Rosji latem 2010 r. Zniszczyły jedną trzecią plonów pszenicy tego kraju, a następnie zakaz eksportu ziarna przyczynił się do wzrostu cen pszenicy na świecie, pogłębiając głód w Rosji (gdzie ceny mąki wzrosły o 20%) oraz ludności miejskiej o niskich dochodach w takich krajach, jak Pakistan i Egipt. 9 Na ostatnim froncie gospodarczym niedawny światowy kryzys finansowy podkreślił domino-współzależność gospodarek narodowych.
Wpływ globalizacji na zdrowie populacji
Ryc. 1. Ryc. 1. Wpływ na zdrowie człowieka zmian związanych z globalizacją. Rysunek jest schematyczną reprezentacją trzech głównych dziedzin – społecznych, ekonomicznych i środowiskowych – w ramach których zachodzą procesy globalizacji i zmiany
[więcej w: stomatolog poznań, dentysta bydgoszcz, program stomatologiczny ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta bydgoszcz program stomatologiczny stomatolog poznań